چگونه در داخل ایران کتاب منتشر کنیم؟

برای انتشار کتاب توسط مجموعه بیزسیب در داخل ایران باید مراحل زیر را پشت سر بگذرانیم:

بسیاری علاقه مند هستند تا نام خود را بر روی کتابی ببینند. بعضی وقت ها این کتاب ها به چنان محتوای ارزشمندی تبدیل می شود که تمام مردم جهان آن را برای خواندن خریداری می کنند. گاهی اوقات نیز مقصود مولف یا مترجم از چاپ کتاب یا نشرآن به تیراژ محدود و برای یک جامعه مخاطب خاص است.

در هر دو شکل، چاپ و نشر کتاب گام هایی دارد که برای اغلب مولفان یا مترجمین پیچیده و مبهم است. اما برای گروه هایی که در این حوزه فعالیت دارند و کتاب‌هایی را همواره آماده چاپ می‌کنند بسیار ساده و آسان است. با مجموعه بیزسیب همراه باشید تا با مراحل انتشار کتاب در ایران آشنا شوید.

گام اول:  نوشتن محتوای کتاب

این مرحله گام اول در انتشار کتاب می باشد و در واقع مهم ترین گام ممکن می باشد. محتوای خوب و با کیفیت بسیار در فروش و شهرت اثر تاثیرگذار است. مطالعه زیاد دقت در ساختار ادبی جملات به نوشتن یک کتاب خوب کمک می کند. می توانید به مقاله چگونه نویسنده شوم مراجعه کنید.

گام دوم: آماده سازی محتوای کتاب برای انتشار و ثبت در ایران

در قدم دوم نویسنده یا مترجم باید محتوای کتاب را آماده کند. این محتوا می‌تواند شامل شعر، داستان، دست نوشته، خاطرات و یا یک کتاب علمی باشد. همچنین کتاب مورد نظر می‌تواند به صورت تالیف یا ترجمه باشد. در هر صورت نویسنده باید محتوای کتاب را به صورت دست نوشته یا تایپ شده به ناشر تحویل دهد.

در این مرحله در هیئت علمی انتشارات که متشکل از  اهل قلم و نویسندگان و صاحب نظران است کتاب شما بررسی و کیفیت سنجی می شود  تا شرایط قرار داد بررسی و ارزیابی گردد

نحوه انتشار کتاب در آمازون

گام سوم: عقد قرارداد انتشار کتاب

پس از بررسی کتاب دو روش برای همکاری وجود دارد :

1ـ چاپ کتاب  با سرمایه گذاری ناشر: با هزینه انتشارات کتاب چاپ می شود و درصدی که در قرارداد تعیین شده ازبهای  پشت جلد کتاب به نویسنده پرداخت می گردد .

 2ـ سرمایه گذاری مشترک ناشر و مولف: بخشی از هزینه توسط ناشر و بخشی توسط مولف تامین می شود و در نهایت پس از فروش کتاب درصدی که در قرارداد تعیین شده از بهای پشت جلد کتاب به نویسنده پرداخت می گردد .

گام چهارم: آماده سازی محتوایی و فنی کتاب، آماده سازی اولیه کتاب برای چاپ در ایران

در این مرحله کارهایی مانند بررسی غلط‌ های املایی و نگارشی، تایپ، صفحه‌آرایی، طراحی جلد و ویراستاری انجام می‌شود. فایل کامل کتاب باید در این مرحله آماده شود و این فایل باید تا حد امکان کامل و بدون ایرادات علمی و نگارشی باشد.

حلقه مفقوده چاپ  کتاب ها ی با کیفیت که  می‌تواند شامل شعر، داستان، دست نوشته، خاطرات و یا یک کتاب علمی باشد در این مرحله است.   نویسنده یا مترجم باید محتوای کتاب را آماده کند و بهتر است نویسنده محتوای کتاب را به صورت تایپ شده به ناشر تحویل دهد تا مشکلاتی که در کارهای دست نویس پیش می آید ایجاد نشود.

مهم ترین بخش  چاپ کتاب  که با تاسف بسیار توجه کمی به آن  می شود کنترل غلط‌ های ویرایش،  نگارش، املایی، تایپی و صفحه‌آرایی است. بخاطر کاهش هزینه یا عجله کیفیت قربانی کمیت می شود و کتاب کامل شده؛ با ایرادات زیاد آماده می شود توصیه ما این است که فایل کتاب بدون ایرادات علمی و نگارشی و کامل باشد. کتاب هایی با بهترین محتوا گاهی بخاطر طراحی جلد ضعیف و ایرادات ویرایشی و نگارشی  به اثری کم ارزش تبدیل می گردند. پس توجه به اصول ترجمه، نگارش و ویرایش و طراحی جلد هم انداره ی توجه به ساختار و محتوا و حتی فراتر از آن اهمیت دارد.

گام پنجم: دریافت شابک (ISBN) برای چاپ کتاب در ایران ـ (انجام مراحل اداری و قانونی چاپ کتاب)

برای چاپ قانونی یک کتاب نیاز به چهار مجوز است: شابک مخفف عبارت شماره استاندارد بین المللی کتاب یا به انگلیس  ( International Standard  Book Number)  است. شابک یک کد ۱۰ الی ۱۳ رقمی است که به هرکتاب منسوب می‌شود. باید توجه نمود که با تجدید چاپ یک کتاب شابک آن تغییر نمی‌کند. همچنین از سال ۲۰۰۷ به بعد شابک از ۱۰ رقم به ۱۳ رقم افزایش یافت تا بتوان کتاب‌های بیشتری را چاپ کرد. در ایران دریافت شابک از خانه کتاب انجام می‌گیرد. به این صورت که ناشر شابک‌هایی که از خانه کتاب دریافت کرده است را به یک کتاب نسبت می‌دهد و سپس فرم مربوطه را پر کرده و به خانه کتاب ارسال می‌کند. دریافت شابک فرایند کوتاهی است و در زمان اندک انجام خواهد شد. توجه کنید که با تجدید چاپ یک کتاب شابک آن تغییر نمی‌کند.

نمونه شابک

گام ششم: دریافت فیپا

فیپا که مخفف فهرست نويسي پيش از انتشار است شامل اطلاعاتی است که در پشت صفحه عنوان کتاب چاپ می‌شود. اداره كل پردازش و سازماندهي سازمان اسناد و كتابخانه ملي مسئول مستقيم صدور فيپا در ایران است و برای اخذ فیپا باید از طریق این سازمان اقدام کرد. برای دریافت فیپا، کتاب به کتابخانه ملی ارسال می‌شود که شامل شابک، پرینت کتاب و فایل آن در سی دی و در نهایت فرم تکمیل شده درخواست فهرست نویسی است. تحویل فیپا بسته به میزان ترافیک کاری کتابخانه ملی ایران متغیر است ولی فرایند زمان بری نخواهد بود. یک هفته الی ۱۰ روز زمان می‌برد. در حقیقت فیپا ثبت اثر شما در کتابخانه ملی ایران می باشد.

گام هفتم: دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

در این مرحله پرینت کتاب به همراه فایل آن در قالب سی دی و اطلاعات مربوط به فیپا و شابک و همچنین طرح رنگی جلد برای صدور مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال می‌گردد. به طور معمول مجوز وزارت ارشاد یک هفته الی ۴ ماه بعد از تحویل کتاب صادر می‌شود که بستگی به موضوع کتاب دارد. کتاب‌های علمی و دانشگاهی معمولاً در کمترین زمان بررسی می‌شوند اما کتاب‌های شعر یا با موضوعات حساس ممکن است چند ماه پس از ارسال، مجوز را دریافت نمایند. همچنین گاهی اوقات ممکن است برای دریافت مجوز نیاز به تغییرات و اصلاحاتی در محتوای کتاب باشد.

مرحله هشتم: ارسال کتاب به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعلام وصول

پس از اینکه کتاب به چاپ رسید، ناشر باید ۱۰ نسخه از آن به وزارت ارشاد ارسال کند پس از چاپ کتاب، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز پخش را صادر می کند. اهمیت برگه اعلام وصول در دو مورد است: اولا  امتیازات دانشگاهی  و بعضی مزایای دیگر بدون دریافت اعلام وصول فاقد وجاهت قانونی است. دوما پخش کتاب بدون این مجوز غیر قانونی است و به محض مشاهده، کتاب مربوطه را از کتابفروشی‌ها جمع می‌کنند .با دریافت اعلام وصول، عملاً فرایند چاپ کتاب به اتمام می رسد.

گام نهم: چاپ و صحافی

بعد از اتمام و مراحل گام های فوق کتاب و دریافت های مجوز لازم، برای چاپ به چاپخانه ارسال می‌شود. برای کتاب‌های دارای تیراژ بالای ۱۰۰۰ جلد معمولاً از چاپ افست استفاده می‌شود و برای کتاب‌های زیر ۱۰۰۰ نسخه معمولاً چاپ دیجیتالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از آماده شدن کتاب چاپ شده، صحافی آن نیز انجام می‌گیرد. با توجه به اینکه این مرحله در اختیار خود ناشر قرار دارد معمولاً به سرعت انجام می‌گیرد.

گام دهم: معرفی، فروش و بازاریابی کتاب ها

کاری که بسیاری از ناشران وظیفه خود نمی دانند تلاش برای فروش کتاب هایی  که منتشر کرده اند و معمولا در نویسندگان ناشناخته و کتاب اولی ها این عدد نزدیک صفر می باشد. هرچند ناشر به تنهایی نمی تواند تمام این بار را به دوش بکشد. تلاش و پویایی مولف بسیار مهم است اما ما در مجموعه بیزسیب وظیفه خود میدانیم در این گام مهم پایانی هم همگام اهل قلم باشیم و برای کتاب های چاپ شده از هر طریقی که بتوانبم چه فضای مجازی و چه فضای حقیقی شامل برگزار کردن رونمایی و جشن امضا ، شرکت در نمایشگاه های کتاب  و برقراری ارتباط با مجلات ادبی  و … تلاش کنیم. همینطور می توانید برای چگونگی تبلیغات به مقاله تبلیغات و بازاریابی و ارایه پکیج تبلیغاتی مراجعه کنید.

آمادگی گروه بیزسیب برای انجام تمامی مراحل چاپ و ثبت کتاب به صورت بین المللی و دیگر سایت ها در کمتر از ۱ ماه در داخل ایران انجام می شود.

قابل ذکر است که گروه بیزسیب آمادگی دارد تمامی مراحل چاپ کتاب شما در ایران را در کمترین زمان و با هزینه بسیار پایین به انجام برساند. با توجه به اینکه گروه ما ده‌ ها کتاب را در ماه به چاپ می‌رساند، هزینه تمام شده بسیار کاهش می‌یابد که در صورت چاپ کتاب توسط خود فرد این هزینه چند برابر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
حساب کاربری من